İNSAN KAYNAKLARI

1

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI

Sahip olduğu başarıya, çalışanlarının dürüst, ahlaklı, çalışkan iş gücü ve desteği ile ulaşan ve en önemli değerinin insan kaynağı olduğuna inanan ONSA İstanbul;

Görevinin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip kaliteli insan gücünü bünyesine kazandırmayı,
Çalışanlarının yaratıcılıklarını kullanabilecekleri ve fikirlerini dile getirebilecekleri etkin bir iletişim ve motivasyon ortamı sağlamayı,
Çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimlerini ön planda tutarak, sürekli öğrenme ve gelişimi desteklemeyi,
İşini severek yapan ve mutlu çalışan olabilmek için gerekli zemini sağlamayı,
Çalışan performanslarını objektif kriterlerle değerlendirerek, yüksek performansı ödüllendirmeyi ve teşvik etmeyi,
Ekip çalışmasına takım ruhuna inanan, kaynaklarını ve zamanı doğru kullanan ve aynı zamanda sosyal sorumluluk duyarlılığı yüksek insan kaynağını hedefleyen,
Yenilikçi insan kaynakları uygulamalarını hayata geçirerek çalışanlarına daima en iyiyi sunmayı insan kaynakları politikası olarak benimsemiştir.

İŞE ALIM

Doğru adayı uygun pozisyonla eşleştirmeyi amaç edinen işe alım sürecinde, açık pozisyonlar için holding ve şirketimizin veri tabanı, kariyer portalları ve bireysel başvurular değerlendirilerek, adaylar ön görüşmeye davet edilmektedir.
İnsan Kaynakları Departmanı tarafından yetkinlik bazlı mülakat teknikleri kullanılarak yapılan ön görüşme sonucunda uygun görülen adaylara, pozisyonun gerekliliğine göre, yabancı dil testi, kişilik envanteri ve vaka çalışmaları uygulanmakta, sonrasında ilgili bölüm yöneticileri ile görüşmeleri sağlanmaktadır.
Bölüm yöneticisi tarafından onaylanan adaylara, referans araştırması ve ücret çalışmaları sonrasında iş teklifi yapılır.
İşe başlayan kişilerin ONSA İstanbul’a adaptasyon sürecini hızlandırmak amacı ile Oryantasyon programı düzenlenir.
Ayrıca kapanan pozisyon sonrasında görüşülen tüm adaylara geri bildirimde bulunulur.

2

ÜCRET YÖNETİMİ

Ücretlendirme ve ek menfaatler politikamız temel olarak, iş değerlerlendirmeyi hedef alan performansa bağlı, yüksek performansı ödüllendiren, adil ve rekabetçi bir sisteme dayanmaktadır. Piyasa ücret araştırmaları Hay Group danışmanlığında yürütülmektedir. Yılda bir defa Temmuz ayında ücretlerimiz; performans, enflasyon ve piyasada hedeflediğimiz konumlanma doğrultusunda ayarlanır.

3

İŞ BAŞVURUSU

Açık olan pozisyonlara başvurularınızı Kariyer.net sitesi üzerinden doğrudan gerçekleştirebilirsiniz.
Ayrıca genel başvurularınız için öz geçmişinizi ik@onsa.com.tr adresine mail ile gönderebilirsiniz.